Czym jest wertebroplastyka i kiedy jest stosowana?
Wertebroplastyka to jeden z zabiegów stosowany jest w przypadku pojawienia się złamań kręgów na skutek osteoporozy albo urazów. Na czym dokładnie polega ten typ procedury? Czy jest ona skuteczna? Wyjaśniamy!
Czym jest wertebroplastyka?
Wertebroplastyka to minimalnie inwazyjna procedura medyczna stosowana w leczeniu złamań kompresyjnych kręgów. Polega na wstrzyknięciu specjalnego cementu kostnego do złamanego kręgu w celu jego ustabilizowania i złagodzenia bólu. Jeżeli planuje się skorzystanie z tego typu zabiegu, jest to możliwe również w Polsce. Gdy chodzi o tego typu zabiegi, konieczny jest dobry ortopeda Oświęcim to jedno z miast na terenie kraju, gdzie aktualnie prowadzone są takie procedury.
Na czym polega zabieg wertebroplastyki?
Podczas zabiegu wertebroplastyki pacjent jest zwykle poddawany znieczuleniu miejscowemu lub ogólnemu. Następnie w trakcie zabiegu oraz pod kontrolą aparatu do RTG cienka igła jest wprowadzana przez skórę do złamanego kręgu. Po jej właściwym ustawieniu, specjalny cement klasy medycznej, zwykle polimetakrylan metylu, także określany jako metylometakrylat (PMMA), jest wstrzykiwany do kręgu pod kontrolowanym ciśnieniem. Gdy cement twardnieje, tworzy stabilną i wspierającą strukturę w obrębie kręgu, zapewniając natychmiastową ulgę w bólu oraz przywracając siłę i stabilność kręgów. Cement pomaga złagodzić ból, ograniczając ruch w miejscu złamania, zapobiegając dalszemu zapadaniu się kręgu i podtrzymując otaczającą kość. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardzo dobrych efektów w ramach leczenia złamań kompresyjnych kręgów.
Wertebroplastyka – jakie ma przeznaczenie?
Wertebroplastyka jest powszechnie wykonywana w przypadku bolesnych złamań kompresyjnych kręgów spowodowanych stanami takimi jak osteoporoza, guzy kręgosłupa lub uraz. Zastosowanie tego typu zabiegu pozwala znacznie poprawić jakość życia pacjenta, zmniejszając ból, poprawiając ruchomość i zapobiegając dalszemu uszkodzeniu kręgów na skutek postępujących zmian w tkance kostnej.
Czy wertebroplastyka jest efektywna?
Procedura jest ogólnie uważana za bezpieczną i skuteczną, a także ma ona niskie ryzyko wystąpienia powikłań. Częste działania niepożądane na skutek tego typu zabiegu mogą obejmować miejscowy dyskomfort w miejscu wstrzyknięcia, niewielkie krwawienie lub wyciek cementu do otaczających tkanek. Poważne powikłania są rzadkie, ale mogą obejmować infekcję, uszkodzenie nerwów lub wyciek cementu do krwioobiegu lub płuc.
Wertebroplastyka – gdzie można z niej skorzystać?
Aktualnie wertebroplastyka jest zabiegiem dostępnym także w Polsce, natomiast nie jest on jeszcze refundowany powszechnie przez NFZ, dlatego też konieczne jest wykonanie go w prywatnym gabinecie medycznym. Z tego typu zabiegu można skorzystać między innymi w gabinecie: https://instytutboczarska.pl/ortopeda-tomasz-olszewski/. Gdy zatem pojawiają się problemy związane z kompresyjnymi złamaniami kręgów, warto zdecydować się na skorzystanie z zabiegu wertebroplastyki, który pozwala na poprawę komfortu, zmniejszenie bólu, a także pomaga w utrzymaniu aktywności na długie lata.