Inne

Skuteczna sygnalizacja przeciwpożarowa – jak stworzyć ją w obiekcie?

Sygnalizacja PPOŻ pozwala na rozpoczęcie ewakuacji w momencie pojawienia się zagrożenia pożarowego. Jak wykonać ją w obiekcie?

Termin jak sygnalizacja przeciwpożarowa odnosi się do rodzaju systemu przeciwpożarowego, którego zadaniem jest sygnalizowanie o zagrożeniu. Współpracuje ona również z innymi elementami systemów PPOŻ, między innymi służącymi do oświetlenia, ewakuacji, gaszenia pożarów, oddymiania.

 

Jak wykonać sygnalizację PPOŻ w budynku?

Właściwie wykonana sygnalizacja przeciwpożarowa ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób znajdujących się w obiekcie. To właśnie ona pozwala na ostrzeganie o zagrożeniu i dzięki niej można w porę rozpocząć ewakuację.

 

Obecnie dostarczaniem rozwiązań w tym właśnie zakresie zajmuje się wiele firm. Zalicza się do nich również firma Awex, która od lat specjalizuje się w branży przeciwpożarowej. Dokładne informacje o jej ofercie można uzyskać na witrynie https://awex.eu.

 

Rodzaje sygnalizacji przeciwpożarowej

Systemy sygnalizacji PPOŻ mogą być wykonane w trzech głównych wariantach:

 

  1. Sygnalizacja akustyczna

W tym przypadku sygnalizacja przeciwpożarowa wykorzystuje dźwięki do tego, aby ostrzegać o zagrożeniu. Jest to najczęściej wybierany rodzaj systemu.

 

Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje sygnalizatorów akustycznych, które pozwalają na generowanie dźwięku o różnych natężaniach, wzorach, także z opcją narastania oraz synchronizowania dźwięku wtedy, gdy w obiekcie znajduje się większa liczba sygnalizatorów.

 

  1. Sygnalizacja optyczna

Sygnalizatory tego typu powodują powstanie sygnałów świetlnych. Są one używane najczęściej w tych obiektach, w których sygnalizacja akustyczna nie jest wystarczająca, dlatego konieczne jest dodatkowe uzupełnienie jej o inny sposób ostrzegania.

 

Najczęściej sygnalizacja przeciwpożarowa tego typu jest prowadzona w obiektach, gdzie mogą przebywać osoby niedosłyszące, głuchonieme, osoby korzystające ze środków ochrony osobistej jak nauszniki, gdzie prowadzone są głośne procesy, więc sygnał akustyczny może być niesłyszany.

 

  1. Sygnalizacja akustyczna i optyczna

Tego typu sygnalizacja przeciwpożarowa wykorzystuje zarówno sygnały akustyczne, jak i optyczne. Dzięki temu pozwala ona na uzyskanie najlepszych rezultatów w ostrzeganiu o pojawiających się zagrożeniach.

 

Gdzie konieczne jest zastosowanie sygnalizacji PPOŻ?

O tym, kiedy sygnalizacja przeciwpożarowa jest konieczna, decydują przepisy, podobnie jak w przypadku instalacji PPOŻ.

 

Przede wszystkim sygnalizacja jest konieczna do wykonania w obiektach o większej powierzchni oraz w obiektach, w których przebywa większa liczba osób, na przykład w obiektach sportowych, rozrywkowych, halach, obiektach użyteczności publicznej, wybranych obiektach wspólnego zamieszkania.

 

Firma specjalizująca się w branży PPOŻ może doradzić, kiedy konieczne jest wykonanie instalacji tego typu, a także przygotuje jej kompleksowy projekt, a następnie zrealizuje go na zamówienie klienta.

 

Z ofertami firm wykonujących sygnalizację PPOŻ można zapoznać się łatwo na ich stronach internetowych.

Author Image
admin