Dom, Ogród, Wnętrza , Gastronomia

Yerba mate pij na zdrowie

Yerba mate czyli ostrokrzew paragwajski to roślina, która ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Warto poznać jej zalety.

Skąd pochodzi yerba mate? Skąd nazwa?

Yerba mate- nazwa pochodzi od łacińskiego „herba” oznaczającego „zielę” i „mati” (tykwa).
Rośnie w stanie dzikim w Ameryce Południowej w Brazylii, Argentynie, Paragwaju i Urugwaju. Początkowo roślina ta była całkiem dzika, z czasem jednak dostrzeżono jej zalety i zaczęto ją uprawiać na platnacjach. Wg niektórych źródeł odkrywcami Yerby byli Indianie z olemienia Guarani. Yerba do Europy dotarła w XVII wieku za sprawą jezuitów, którzy jej zalety poznali właśnie dzięki indianom.
Ostrokrzew paragwajski jest wiecznie zielonym drzewem. Jego wysokość to ok 15 metrów, może jednak osiagać wysokość nawet do 30m.

Yerba mate ma swoich zwolenników na całym świecie. A wszystko dzięki swoim właściwościom.
Zawiera w swoim składzie polifenowe, które są przeciwutleniaczami. Te antyoksydanty zapobiegają wielu chorobom jak również podobno spowalniają procesy starzenia.

Ma działanie pobudzające dzięki zawartości kofeiny. Tym samym zwiększa zdolność koncentracji, działa pobudzająco. Zawiera witaminy z grupy B oraz magnez. Ma w swoim składzie santyny i saponiny. Ksantyny to takie związki jak kofeina, teofilina oraz teobromina. Działanie kofeiny większość osób zna. Ciekawą substancją o której warto wspomnieć jest teofilina która rozszerza oskrzela i poprawia wydolność oddechową. Pomocna jest astmatykom jak również palaczom, którzy cierpią na schorzenia układu oddechowego.
Saponiny z kolei mają działanie wykrztuśne oraz moczopędne i wspomagają wydzielanie śluzu. Polecane są w diecie osób które mają zbyt wysoki poziom cholesterolu. Ponadto saponiny mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Dzięki zawartości witamin z grupy B ma działanie antydepresyjne oraz łagodzące stany lękowe.
Sportowcy chętnie korzystają z yerby gdyż traktują ją jako napój izotoniczny, który przerwaca równowagę po wysilku fizycznym i pozwala się lepiej zregenerować.

Istnieją doniesienia o tym, iż yerba podnosi ogólną wydolność organizmu tym samym wpływając na większą aktywność seksualną.
Kobiety cenią ją z uwagi na kompleks witamin B,C,E oraz cynk dzięki którym poprawia się wygląd włosów oraz paznokci. Wzmacniają się, nie łamią, nie kruszą.

Jak parzyć i pić yerba mate?

Susz herbaciany należy zalać wodą o temp. ok 70-80 stopni Celsjusza, początkowo taką ilością, aby liście ją wchłonęły a następnie uzupełnić kubek do pełna. Herbata jest gotowa do picia po 4-5 minutach. Najczęściej pije się ją słomką z sitkiem na końcu zwaną bombillą. Można ją kupić samą bądź w zestawie ze specjalnym kubkiem do zaparzania i picia yerby. Ciekawostką jest, że każde zasypanie yerby można zalewać wodą około 6 razy. Zalecana porcja w ciągu dnia to około dwóch porcji dziennie.

Przeciwwskazania do picie yerby mate

Yerba mate z uwagi na wyższą zawartość kofeiny nie jest polecana do picia dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zawsze przyjmując leki warto skonsultować się z lekarzem, czy yerba nie będzie kolidowała z przyjmowanymi lekami.

Author Image
redakcja