Dom, Ogród, Wnętrza

Przydomowa oczyszczalnia ścieków- czy się opłaca?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dobre tam gdzie  nie ma kanalizacji, a korzystanie z szamba nie wchodzi w grę. To ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba. Wymagana jest dobrze przemyślana decyzja, czy aby na pewno zostaną spełnione wszystkie wymagane prawem warunki.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? 

W uproszczeniu, w pierwszym etapie działania to mechaniczno-biologiczne oczyszczenie ścieków z udziałem bakterii beztlenowych oraz grawitacyjnego oddzielenia cząstek. To oczyszczanie odbywa się np. w osadniku gnilnym. Cząsteczki gęstsze opadają tworząc osad ulegający fermentacji. W tym etapie ścieki rozkładają się na substancje rozpuszczalne oraz nierozpuszczalne. Cząsteczki lżejsze unoszone są na powierzchnię cieczy. W następnym etapie substancje, które już są oczyszczone odprowadzane są do gruntu, jeziora, rowu melioracyjnego, czy stawu.

Wymogi

Aby móc zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków należy zachować odpowiednie odległości są to m.in:

  • odległość od granicy działki 2 m
  • odległość od drogi 2 m
  • odległość od dużych drzew oraz krzewów 3 m
  • odległość od okien w pomieszczeniach użytkowych 5 m
  • odległość od studni z wodą pitną 15m

To czy wymagane jest pozwolenie na budowę czy jedynie zgłoszenie  zależne jest od wydajności oczyszczalni.  To tylko niektóre z wymogów, które należy spełnić planując montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto również zapoznać się z prawem budowlanym, ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Po wszelkie dokładne wytyczne należy udać się do odpowiedniego urzędu, aby upewnić się, ze wszystkie warunki zostały spełnione. 

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Jedną z podstawowych zalet przydomowej oczyszczalni jest to, że jest tańsza w eksploatacji niż szambo. Dodatkowo jest bardziej bezpieczna dla środowiska. Nie istnieje ryzyko skażenia wód gruntowych. Ponadto korzystanie z przydomowej oczyszczalni ścieków jest wygodne, nie trzeba pamiętać, aby opróżniać szambo. Taka oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa. Trzeba tylko pamiętać o uzupełnianiu specjalnych enzymów i bakterii. Kolejną zaletą jest to, że taka oczyszczania, w przeciwieństwie do szamba nie wydziela zapachów. 

Warto wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków zwłaszcza wtedy, kiedy działka jest znacznie oddalona od sieci kanalizacyjnej bądź w danym miejscu w ogóle nie jest w planach sieć kanalizacyjna. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest trwała, odporna na czynniki atmosferyczne.  Największą zaletą jest jednak wygoda w użytkowaniu.  W rodzinie 2+2 wywożenie szamba wykonuje się średnio raz na miesiąc, co generuje spore koszty, ale również wymaga kontrolowania, czy szambo się nie przepełnia.  

Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków warto przemyśleć jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy w zależności od rodzaju gleby (drenażowa, biologiczna czy roślinna). Trzeba zapoznać się również z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Warto skonsultować wybór oczyszczalni z profesjonalną firmą zajmującą się wykonywaniem i montowanie tego typu oczyszczalni. Nie zawsze kierowanie się jedynie niską ceną będzie korzystne. Czasami trzeba zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że oczyszczalnia jest dobrze dopasowana do potrzeb rodziny jak i do gruntu na którym będzie się znajdowała.

Author Image
redakcja