Zdrowie, Medycyna

Kiedy konieczne jest udanie się na USG? Wskazania i rodzaje badania USG

Dzięki nowoczesnym badaniom obrazowym USG można wykrywać różne dolegliwości bezinwazyjnie. Kiedy stosuje się USG?

Ultrasonografia, w skrócie USG jest rodzajem techniki diagnostycznej, która wykorzystywana jest obecnie w różnych obszarach medycyny. Gdy niezbędne jest USG Kraków to miasto, gdzie także można skorzystać z takiego badania. Zobacz, kiedy najczęściej przeprowadza się takie badania i jakie ich rodzaje są obecnie dostępne.

 

Na czym polega badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia do USG. W celu przeprowadzenia diagnostyki używane są fale ultradźwiękowe, które przenikają przez tkanki bezinwazyjnie i bezboleśnie, a także pozwalają na uzyskanie obrazu 2D albo 3D na ekranie urządzenia.

 

Pacjent biorący udział w badaniu USG nie odczuwa wtedy dolegliwości bólowych, a także w większości przypadków, poza badaniem USG jamy brzusznej, nie musi on specjalnie przygotowywać się do procedury.

 

Zależnie od rodzaju badania USG trwa ono od kilku minut do godziny. W trakcie USG można prowadzić również inne rodzaje czynności, na przykład pobierać materiału w trakcie biopsji.

 

Rodzaje badań USG

Badania USG dzielone są na różne rodzaje pod kątem miejsca ich prowadzenia, czyli narządów, które są poddawane badaniom. Zaliczane są do nich przede wszystkim badania:

  • USG szyi
  • USG tarczycy
  • USG węzłów chłonnych
  • USG jamy brzusznej – w tym wątroby, dróg żółciowych, jelit, trzustki
  • USG układu moczowego – w tym nerek, pęcherza moczowego
  • USG układu płciowego – u kobiet i u mężczyzn
  • USG piersi
  • USG żył i tętnic – może być prowadzone jako badanie USG Doppler z pomiarem przepływów

 

Kiedy należy udać się na USG?

Z badań USG można korzystać profilaktycznie, by szybko wykrywać różne dolegliwości, a także wskazane są one do prowadzenia wtedy, gdy pojawiają się objawy wymagające dalszej diagnostyki.

 

Przykładowo badania USG prowadzone są przy pojawieniu się zmian jak guzy, objawów chorobowych jak bóle, nagłe chudnięcie lub przybieranie na wadze, na skutek nieprawidłowych wyników badań krwi.

 

USG – prywatnie czy państwowo?

Na badania USG Kraków można wybrać się zarówno prywatnie, jak i państwowo. Niestety, długi czas oczekiwania na badania w publicznych placówkach finansowanych przez NFZ powodują, że wielu pacjentów woli zdecydować się na badania prywatne.

 

Ceny prywatnego USG w Krakowie oraz w innych miastach w Polsce najczęściej wynoszą od 90 złotych do 200 złotych zależnie od rodzaju badania.

Author Image
admin